"Üye Girişi Yapın..."
Kullanıcı Adı
Şifre
 
Yeni Üye Şifremi Unuttum
"Anketimize Katılın..."
BAŞAK ANAOKULU İLE NASIL TANIŞTINIZ?
EL İLANI-BROŞÜR - 21 oy
ARKADAŞ TAVSİYESİ - 158 oy
BASINDA YER ALAN HABERLERDEN - 22 oy
İNTERNET SİTEMİZDEN - 71 oy
TESADÜFEN - 81 oy
DİĞER - 34 oy
"Haberlerimiz..."
Merhaba 2018
(22.1.2018 19:54:55)
"Site İçi Arama..."

Rehberlik
Okul öncesi öğrencilerimizin eğitim süreçlerine en doğru şekilde başlayarak kişisel, sosyal ve akademik anlamda sahip oldukları becerilerini fark etmelerine ve bu becerileri etkin bir şekilde kullanabilmelerine yardımcı olmak amacıyla yürütülen rehberlik çalışmalarımızda:

 

 • Okula başlangıç sürecinden itibaren yapılan görüşmelerden ve gözlem formlarından yararlanılarak her öğrencimizin kişisel dosyası oluşturulur. Öğrenci tanıma çalışmalarımız bire bir veli ve öğretmen görüşmeleriyle desteklenerek öğrencilerimizin bireysel ve grup içerisindeki gelişiminin takibi yapılır.
 • Dönem başında okula, sınıfına, öğretmen ve arkadaşlarına uyumunu rahatlatacak tanışma ve kaynaştırma oyunlarına yer verilen oryantasyon planlaması yapılır
 • Gelişim özelliklerine uygun olarak belirlenen kazanımlar doğrultusunda yıllık etkinlik planlaması yapılır ve sınıf öğretmenlerinin işbirliği ile öğrencilerimizin sosyal becerilerini destekleyen ve olumlu davranışların yerleşmesine yardımcı olan etkinlikler grup içerisinde uygulanır.
 • Dönem içerisinde ihtiyaç duyulan durumlarda bireysel destek çalışmaları yürütülerek, öğrenci, öğretmen ve velilerimizle bireysel görüşmeler yapılır. Görüşmeler sonucunda alınan kararlar doğrultusunda yönlendirme ve takip planlaması yapılarak süreç içerisinde velilerimize geribildirim verilir.
 • Aylık olarak belirlenen konularda velilerimizi bilgilendirme amaçlı bildiriler ve aylık çalışmalarımızı özetleyen bültenler hazırlanarak internet sitemizde yayınlanır.
 • Eğitim dönemi sonunda öğrencilerimizin bireysel farklılıkları ve yaş dönemi özelliklerine uygun şekilde kendini ifade edebilen, duygularını fark edebilen, çevresine uyumlu, sorumluluk bilinci edinmiş, paylaşmayı bilen, neden-sonuç ilişkisi kurabilen, problem çözme becerileri gelişmiş, arkadaş ilişkilerinde tutarlı öğrenciler olması hedeflenerek yürütülen rehberlik çalışmalarımız, kişisel, sosyal ve akademik bütünlük içerisinde onları bir üst kademeye hazırlamak amacıyla planlanan oryantasyon çalışmalarıyla sonlandırılır.

 

Değerli Velilerimiz,

 

                Çocuğunuzun eğitim sürecinin ilk basamağı olan bu dönemde yeni tanıştıkları okul kavramına alışmaları ve uyum sağlamaları desteklenmesi gereken bir süreçtir. Okula başlamak,  bilinmez olan her şey gibi çocuklar için heyecan, korku ve kaygı uyandırıcı olabilir. Çocuklarımızın bu dönemi olabildiğince verimli geçirmeleri için hepimizin çok dikkatli birer gözlemci olması ve gerekli işbirliğini sağlaması oldukça önemlidir.

 

 • Okula uyum ve okul korkusu,
 • Akran iletişimi,
 • Sorumluluk gelişimi,
 • Sosyal, kişisel ve bilişsel gelişiminde alınacak önlemler,
 • Problem çözme ve baş etme becerilerinin geliştirilmesi,
 • Aile içinde yeni döneme uyum sağlama (Boşanma, taşınma, yeni kardeş, vb.) gibi konularla ilgi sorularınıza Özel Başak Çocukevi  Anaokulu Rehberlik Biriminden randevu alarak veya e-posta ile sorarak cevap alabilirsiniz.